Kdo je ortoped?
Ortoped je zdravnik specialist ortopedije, veje medicine, ki obravnava bolezni in poškodbe mišično-skeletnega sistema, ki ga sestavljajo mišice, kosti, sklepi, vezi in kite.
Lahko so splošni ortopedi ali pa se usmerijo na določen del telesa, na primer kolk in koleno, hrbtenica, rama in komolec ali pa na določeno področje ortopedije, kot so otroška ortopedija, mišično-skeletni tumorji in športna medicina.
Ortopedi uporabljajo tako kirurške, kot tudi nekirurške pristope zdravljenja. Med najpogostejše kirurške posege spadajo vstavitev kolenske in kolčne proteze, operacije križnih vezi in artroskopije.
S katerimi boleznimi se ukvarja ortoped?
Mišično-skeletna bolečina je eden izmed vodilnih razlogov za obisk osebnega zdravnika. Ortopedi zdravijo ljudi vseh starosti, od dojenčkov do starostnikov.
Med najpogostejša stanja, ki jih obravnavajo spadajo:
- Športne preobremenitvene poškodbe (poškodbe, ki lahko nastanejo zaradi preobremenitev ali nepravilne tehnike izvajanja vaj)
- Natrgane mišice
- Poškodba sprednje križne vezi (sprednja križna vez je pomembna za stabilnost kolenskega sklepa)
- Poškodba kolateralnih vezi kolena
- Zlomi kosti
- Obraba sklepov (pri obrabi sklepov ali osteoartrozi se najprej poslužimo konzervativnega pristopa, ob hujši obrabi pa tudi artroplastike, kjer vstavimo umeten sklep)
- Plantarni fasciitis (vnetje tetive stopalnega loka)
- Zvin gležnja (ob zvinih lahko pride do poškodb vezi gležnja, ki povzročijo nestabilnost in potrebujejo ortopedsko obravnavo)
- Teniški komolec (vnetje narastišča mišic, ki iztegujejo prste in dlan)
- Bolečine v križu
- Burzitis kolka (vnetje burze, to je vrečka z malo tekočine, ki zmanjšuje trenje med gibanjem sklepa)
- Tekaško koleno (vnetje vezivnega tkiva ob zunanji strani kolena)
- Ruptura meniskusa
- Vnetje ahilove tetive
Kdaj k ortopedu?
Na pregled k ortopedu vas bo napotil osebni zdravnik, lahko pa ga obiščete tudi samoplačniško.
Simptomi, ki opozarjajo na okvaro ali bolezen mišično-skeletnega sistema in narekujejo pregled pri ortopedu so:
- Bolečine v križu ali drugih delih hrbtenice
- Bolečine v kolku
- Bolečine v rami
- Bolečine v kolenu
- Ponavljajoči se zvini gležnja
- Mravljinčenje v dlani
- Kriv palec na nogi (hallux valgus)
- Otekli sklepi
- Nepravilna ukrivljenost hrbtenice
- Zmanjšan obseg gibljivosti sklepa
- Nestabilnost sklepov
- Deformacije skeleta
Kako izgleda specialistični ortopedski pregled?
Pregled pri ortopedu sestavljata pogovor in klinični pregled ter odločitev o poteku zdravljenja in nadaljnje obravnave.
Ortopedski pregled se začne s pogovorom. Ortoped vas bo natančno povprašal o vaših težavah, kot na primer koliko časa težave trajajo, kdaj se pojavijo, kako hude so in kako vplivajo na vaš vsakdan. Pomembno je tudi, da mu poveste če občutite bolečino. V zvezi z njo vas bo vprašal:
- Kje občutite bolečino?
- Kako huda je bolečina in kakšnega tipa je?
- Kaj jo sproži in kako pogosto se pojavlja?
- Kaj jo poslabša in kaj izboljša?
- V kakšni meri vas ovira pri vsakdanjem življenju?
Nato vas bo povprašal še o morebitnih drugih težavah, ki jih imate, o zdravilih, ki jih jemljete, o alergijah in razvadah. Pomembno je, da je opis težav in bolečin podroben in da ničesar ne izpustite, četudi se vam zdi nepovezano z vašo težavo.
Pogovoru sledi klinični pregled, ki je sestavljen iz več komponent.
Začne se z ogledom prizadetega dela telesa, kjer si bo ortoped natančno ogledal mesto vaše težave. Pozoren bo na simetričnost med levo in desno stranjo, kožne spremembe, otekline, deformacije sklepa in morebitne druge spremembe.
Nato nadaljuje s tipanjem prizadetega dela, kar imenujemo palpacija. Ob tem bo pozoren na temperaturo kože, tipne kostne spremembe, izliv tekočine v sklep in bolečino ob pritisku.
Sledi ocena pasivne in aktivne gibljivosti sklepa, pri kateri vas bo najprej prosil, da sami opravite določene gibe. Če to ne bo mogoče pa bo morda gibljivost poskusil oceniti pasivno, tako da vam ud premakne on. Če ob premiku uda začutite bolečino ga o tem obvestite. Ocenil bo tudi vašo splošno fizično pripravljenost in sposobnost gibanja.
Glede na prizadeti del telesa lahko ortopedi uporabijo še nekatere specialne teste, s katerimi si pomagajo pri diagnozi vaše težave. Primer: ob sumu na poškodbo sprednje križne vezi, lahko opravijo tako imenovani Lachmannov test, s katerim preverijo celovitost te vezi.
Po končanem pogovoru in kliničnem pregledu sledi še pogovor o vaši diagnozi, morebitnih nadaljnjih preiskavah in zdravljenju.
Kdo smo?
Klinika Omnia je vrhunska zdravstvena ustanova, ki se nahaja v Celju. V sklopu naše klinike med drugim deluje tudi samoplačniška ortopedska ambulanta, ki jo odlikuje prijazen, strokoven in oseben pristop k pacientu, za katerega si vzamemo dovolj časa in se mu posvetimo celostno. Na Kliniki Omnia vam ponujamo tako osnovni, kot tudi razširjeni ortopedski specialistični pregled. Omogočamo pa vam tudi, da pri nas opravite številne diagnostične preiskave in operativne posege, ki se uporabljajo pri odkrivanju in zdravljenju ortopedskih obolenj.